top of page

SERİLER

Videolar

Fotoğraf sinemaya ya da videoya geçiş için bir basamak değildir. Tümüyle farklı dünyalardır. Hikayemi fotoğrafla anlatmanın mümkün olmadığı durumlarda hareketli görüntünün kendine özgü imkanlarını kullanmayı deniyorum. Videonun sabitlenmiş zamansallığı nedeniyle izleyiciyi fotoğrafa kıyasla çok daha fazla sınırladığını düşünüyorum ve bunu tercih edebiliyorum .

2021 Catfight (Sessizdir)

Fashion Week Istanbul 2021 için üretilmiş ve Istanbul State of Mind sergisinde gösterilmiştir.

2019 Acı Aşure (Sessizdir)

Kasım 2019'da İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, İstanbul Sanat Fuarı Artist 2019 kapsamında gerçekleşen Faust temalı, tiyatro merkezli atölye ve sergi projesi için üretilmiş kolaj.

2021 Ne cüret ne de takat

Fotogrametrik video ve stereo sesten oluşan çalışmaya bir ahşap ilk yardım dolabı içinde farklı boyutlarda nesneler ve A4 yaprak üzerinde çoğaltılmış metin eşlik etmiştir. 

"Geçmiş yıllarda gerçekleştirdiğim “aile arkeolojisi” temalı çalışmalarıma eklemlenen bu videoda, ailemin tarihine dair, kuşaklar ötesinden bugüne ulaşan objeler görülüyor. Bu videoda günümüzde endüstriyel tasarımcılarla birlikte, arkeolog ve paleontologların hassas örneklerin üç boyutlu görüntülenmesinde yaygın olarak kullandıkları fotogrametri yöntemine başvurdum. Ortaya çıkan sanal kamera animasyonu, yüksek doğruluğa sahip fotografik kayıtlardan elde edilmiş olmasına rağmen, boşluklar, kör noktalar, düzensiz kenarlar ve varmış gibi görünen ayrıntılar içeriyor. Özellikle zar kadar ince yüzeyin altında yer alan, tekrar tekrar içine düştüğümüz karanlık boşlukla birlikte video bir bellek temsiline dönüşüyor. Video için yaptığım ses kayıtlarının zaman eksenini esneterek elde ettiğim ritüelik müzik de izleyiciyi hatırlamanın zamansız evrenine davet ediyor. Sergide edebiyatçı partnerimi kendi içimde üreterek yazdığım kısa bir otobiyografik metin ve videoda görülen ya da görülmeyen bazı hafıza objeleri, eski bir ilk yardım dolabında yer aldı."

Sergi hakkında: artxist.com/Sergiler/Ak-sayanlar/209

Metin: orhancemcetin.wordpress.com/2021/03/11/ne-beyan-i-hale-curet-ne-figana-takatim-var/

2016 Gyro (Sessizdir)

İlk kez Sanatorium Galeri'de, "Benimsin" başlıklı solo sergide kardeşi "Pyro" ile birlikte gösterilmiştir. /

2016 Pyro (Sessizdir)

İlk kez Sanatorium Galeri'de, "Benimsin" başlıklı solo sergide kardeşi "Gyro" ile birlikte gösterilmiştir. 

Eser satın alma talepleriniz için:
bottom of page