top of page
Asset 1_4x-1000px.png
flat_selfportrait_orhan_cem_cetin_20cm_300dpi_edited.jpg

Orhan Cem Çetin
Fotoğraf terbiyecisi

_OCC4185_edited.jpg

Orhan Cem Çetin
Piyano akortçusu seviyesinde fotoğrafçılık

1960 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 

 

Sanatçı ağırlıklı olarak optik temelli işler gerçekleştirmektedir. Fotoğrafın yalınkat ve anlamdan yoksun doğası, bir zaman diliminin yalnızca görünüş bileşenini resim olarak kaydetmesi, kokusu, sesi, hacmi olmayan, esasen şok edici bir temsil aracı olması gibi yapısına içkin eksiklikleri, öznel dokunuşlarıyla ona eklemenin yollarını aramaktadır. Bu arayış görsel sanatlar alanı dışında metin aracılığıyla anlam inşa etme çabasına, performanslar gerçekleştirmesine, kolektif ve disiplinlerarası çalışmasına kaynaklık eder. Yapıtlarında bellek, doğa, varoluş, ölüm, kader, hüzün, mülkiyet ve zaman gibi kavramlara odaklanır. Metinlerinde kara mizah belirgindir. 

 

İşlerinde ölçekle oyunlar oynayarak öznel kurgular eşliğinde görünmez olanı, fotoğrafın teknik imkanlarıyla görünür kılmaya çaba gösterir. Sanatçı 50 yılı aşkın arayışını, güzel ya da çarpıcı bir fotoğraf yapmaktan, anlamlı bir fotoğraf yapmaya uzanan yolculuğu olarak tarifler.

1988 yılında, kendi geliştirdiği kağıt negatif boyama tekniği ile ürettiği ilk sergisi Tanıdık Şeyler'den bu yana yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda sergiye katılmıştır. Fotoğraf alanındaki teknik birikimiyle alternatif yaklaşımlar üreterek gerçekleştirdiği diğer solo sergi ve gösterileri arasında Yumuşak Şeyler,  Renkarnasyon, Böyle Fotoğraflar Yok, Bilet, Hayat Öldürür, Yaklaş, Yeni Çağ, Gümüş Gezegen, Benimsin ve Sahne Arkası sayılabilir. 1993 tarihli Renkarnasyon, Türkiye'de fotoğraf sanatı alanında izlenen ilk dijital fotoğraf serisidir.  

1997 yılında gerçekleştirdiği 85 saat süren Uyku adlı performansı, Türkiye'deki ilk uzun süreli performans olarak anılmaktadır.  


1980'lerin sonlarında yenilikçi isimlerin buluştuğu Rütte Fotoğraf Grubu'nun kurucularından olan Çetin, 2018 yılından bu yana performans sanatı alanında izleyiciyle etkileşimli çalışmalar gerçekleştiren Rubber Hammer inisiyatifinin de iki üyesinden biridir (Diğeri: Eda Yiğit). Farklı disiplinlerden sanatçılarla işbirliği içinde üretmeyi önemsemekte ve sürdürmektedir.

 

Eserleri İstanbul Modern Sanat Müzesi, Evin Sanat Galerisi ve TÜYAP gibi kurum koleksiyonlarında ve kişisel koleksiyonlarda yer almaktadır. 

Kitapları:

Bedava Gergedan 2004 (İkinci Baskı 2018)

TutKeep 2018

Tanıtım fotoğrafçılığı, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık, fotoğraf eğitmenliği ve çevirmenlik yapmaktadır, bu alanlarda yaratıcı işbirliklerine açık ve isteklidir. 

 

Öğrencilik hayatı boyunca amatör olarak fotoğraf üretti.  1980'li yılların başlarında kendi atölyesinde siyah-beyaz ve renkli analog fotoğraf baskısı hizmet vererek profesyonelliğe geçiş yaptı. Fotoğraf sektöründe özellikle Darfilm / Polaroid ve Ilford Photo Türkiye gibi firmalarda yönetici/danışman pozisyonlarında çalıştı. Danışmanlık verdiği diğer firmalar arasında SIGMA (FotoPro), Kodak, Fujifilm ve diğerleri sayılabilir.

1990 yılından bu yana tanıtım fotoğrafçılığı yapmaktadır. Hizmet verdiği kurum ve kişiler arasında Topkapı Sarayı Müzesi, TC. Kültür Bakanlığı, Sadberk Hanım Müzesi, ARTER, Kalyon Kültür, İznik Çini Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Ayvalık Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı, Akbank Sanat, Karşı Sanat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Marie Claire, Arredamento Dekorasyon ve Art Unlimited dergileri, Ortaoyuncular - Ferhan Şensoy, BKM - Yılmaz Erdoğan, Yolcu Tiyatro, The Marmara Otelcilik, BP Türkiye, MESA İnşaat, Şef Didem Şenol Tiryakioğlu, Kalan Müzik, ADA Müzik, İncesaz, Replikas, Gevende sayılabilir. 

1980'lerin sonlarından itibaren fotoğrafçılık eğitimine katkıda bulunmaktadır. Uzun süre eğitmen kadrosunda yer aldığı kurumlar arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi (Fotoğraf ve Video Programı Koordinatörü), Akademi İstanbul, İFSAK, Yücel Tunca ile birlikte kurucularından olduğu Galata Fotoğrafhanesi, Bilgi Eğitim, Ka Atölye ve BUM Atölye sayılabilir.

 

Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır. ASKEV (Ayvalık Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı) mütevelli heyeti üyesidir.

Pamukbank Fotoğraf Galerisi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi eski danışma kurulu üyesidir.

Herhangi bir nedenle iletişim için:
bottom of page