top of page

SERİLER

Cafe Mandala

2015

 

Cafe Mandala serisi, seramik kupaların dibinde kurumuş kahve artıklarından oluşuyor. Her bir dairesel taban, izleyiciye kahve ve şeker veya tatlandırıcı konsantrasyonu, fincan boyutu, kalan sıvı miktarı ve kuruma hızı gibi aynı anda çalışan çeşitli parametrelerin yarattığı farklı ve benzersiz bir desen sunuyor. Bu anlamda her görüntü bir gezegen oluşumuna, kaderi yukarıda belirtilen bileşenlere bağlı olan eksiksiz bir mikro-kozmosa benzemektedir.

Öte yandan, doğası gereği görsel çağrışımlar bakımından zengin olan kahve fincanı dipleri (ünlü Rorschach mürekkep lekesi kişilik testi kartları gibi), Türkiye'de fal bakmak için tıpkı erimiş kurşunun bir kase suya akıtılması veya karıştırılmış bir desteden çekilen kartlar gibi diğer rastgele oluşumların en başında yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Türkiye’de kahve falı muhtemelen en popüler sosyal durugörü biçimidir; özellikle de kahve gibi ithal ürünlerin satın alınmasının her geçen gün zorlaştığı fazlasıyla istikrarsız bir ekonomide, bundan sonra ne olacağını sürekli merak eden yaklaşık 80 milyon insanın yaşadığı bir ülkede.

Seri altZine Yaz 2015 sayısı için üretilmiş, 2018 yılında Addis Fotoğraf Festivali kapsamında, dünyanın önde gelen kahve ihracatçılarından Etiyopya'da sergilenmiştir.

Edisyon talepleriniz için:
bottom of page