Komşuluk // Proximity (2009)

Geçici Rahatsızlık (Komşuluk serisi ile), İstanbul 2010 / Taşınabilir Sanat etkinlikleri kapsamında gezici sergi, İstanbul (2009)

Temporary Harassment (with the Proximity series), Travelling exhibition at municipality galleries around Istanbul, part of Istanbul 2010 events. (2009)

 

Komşuluk

Bu seri, birbirimize çok yakın yaşadığımız yoğun kent yaşamındaki, kaçamak ve iştahlı bakışlara dairdir. Sıradışı bir deneyimin, her zaman tanık olunamayacak bir sahnenin, hayatımızı renklendirecek bir tanıklığın çok yaklaştığını hissettiğimiz, insanlara "Ben bugün ne gördüm, biliyor musunuz?" diye anlatacağımız anlar.

Birisinin başına bir felaket gelecek ve buna biz tanık olacağız, kendi başımıza gelmedi diye içten içe sevineceğiz. Birisi aklı sıra gizlice bir şey yaparken, bize yakalanacak, saklanamayacak. Birisi, yaptıklarıyla bize esin kaynağı olacak, aynısını biz de yapacağız, böylece tekdüze, sıkıcı hayatımıza renk gelecek.

Ama olmuyor…

Damda dolaşan adam aşağı düşmüyor. Uzak bir pencerede  beliren çıplak adam müstehcen şeyler yapmadan gözden kayboluyor.  Yangın hemen sönüyor, gazeteler bile yazmıyor. Genç kadının arabasında okuduğu kitap hiç de ilginç değil; alelade bir roman.

Ne yapsak olmuyor, bakışımızın obez açlığı bir türlü giderilemiyor.

Proximity

This series is about the moments of sneak peek and greedy gaze during our dense urban life, where we can't escape from being in close proximity to each other. The photographs depict approaching moments of a possible unusual experience, a once-in-a-lifetime scene, an observation which will make our day, a moment that will be food for mouth dripping conversation.

A disaster will ruin someone's life and we will witness this, discreetly thanking God that it wasn't our own selves. Someone will try to carry out a supposedly secret act, but alas, our hunting gaze will prey. Someone cool will inspire us as to what to do next, introducing sparkle to our otherwise dull life.

However, to our huge disappointment, nothing happens.

The guy on the roof does not fly to death. The naked guy at the remote window walks away without doing anything obscene. The fire quickly extinguishes itself away and there is no mentioning of it in the newsreel. The book the young woman is reading in her driver's seat is nothing but just a cheap novel.

No matter how hard we try, we are unable to satisfy our obese eyes. 

  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity
  • Komşuluk // Proximity